Chapter 359: Earn Money, Earn Money

In this era, sugar is also cheap, and you can buy two or three for your child's sweet mouth for a penny, so children with a few pocket money in their hands like to buy candy to eat. Pen & Fun & Pavilion www.biquge.info

Liu Xiaping took out a piece of paper and wrote down the cost of making rice candy.

To make rice candy, you must first buy rice and fry it into rice flowers, according to the cost of one catty, rice is three cents and eighty-one pounds, and the current price of white sugar is four cents and eighty-one pounds, plus some peanuts and sunflower seeds and oil......

After the cost was calculated, Liu Xiaping was fine.

The cost of a pound of rice candy is almost six or seven cents, and it costs a lot of oil.

If you really want to do it, a pound of rice candy must be sold for at least a piece to be worthy of your labor expenses, but a pound of rice candy can buy a pound of meat, and most of the people in this town even have to calculate to buy meat, not to mention rice candy, which is considered a luxury.

For example, in the capital or Shanghai, people who are not short of money to spend will be willing to buy it, but her current customer base is a group of budget-conscious housewives, and it is estimated that this thing will not sell for a few catties.

Alas......

Liu Xiaping was lying on the kang, feeling that she had thought too much about doing business.

It's not in CD City, when I'm there, I do a little business by myself, because the customer base is also college students, so it's not uncommon for a good business to make money, but this is a small town in the north, even the residents of the town have their own land, not to mention the surrounding villages.

The land is vast and sparsely populated, and the vegetables grown are enough for the common people to eat, and the only thing they lack is money.

And it is not so easy for her to pull out money from these people who are already short of money.

Even a dime and a half cent shredded radish may not be guaranteed to sell, let alone rice candy that can buy ten catties of rice, it is strange that you can really be willing to buy it with that money.

In contrast, the spring rolls sold by Wang Juhua are not high in cost and not expensive in price, and you can buy a few for a few cents to smack your lips as snacks for your children.

If it was more expensive, I wouldn't be willing to spend that money at all!

The cost of pickled radish shreds is low, but this thing can be eaten for several days for a pound, and there are only about 200 households in the town, even if the business is good, every household buys it, and it can only earn a maximum of 14 yuan at one time.

This is still the best situation, plus this thing can be eaten for several days a pound, and even a person who saves a little bit can eat a pound for half a month, maybe he can't earn 30 yuan a month.

Liu Xiaping frowned sadly, she had thought about things too easily before, and it was a bit brain-burning at this time.

She wanted to find a way to make money quickly.

But I don't seem to have any other skills other than how to make some food.

Making braised pork?

A serving of marinade can be used several times, but the cost of buying meat is high, and unless it can be pulled to the city to sell, it will not be able to sell in the town.

Thinking about it, there is really no way to make money in this town, after all, the consumption level here is too low, even if there are good things, people are reluctant to buy them.

If he goes to the city and is still pregnant with a child, Jiang Jingguo will definitely not let him go.

Liu Xiaping sighed, and she couldn't think of any good way to do it all day.

When Wang Juhua came to get shredded radish on the second day, she casually filled ten catties for her, and gave her an extra half catty, telling her that this half catty could be used to taste.

Pickles are not a strange thing after all, if you can't taste it, how can people spend money to buy it, it's better to buy some white radishes and go back to shreds to make them, it's cheap.

After Wang Juhua left, Liu Xiaping continued to stare at the table in a daze, still thinking about what could make money quickly.

The things that come up with are crossed out one by one, either because the cost is high, or it is not an uncommon thing.

Liu Xiaping simply found out the recipe that Uncle Qiu left for herself, and pondered page by page.

Eventually, I became a little interested when it came to pickling Chinese cabbage.

This pickled cabbage is somewhat similar to the kind of Korean kimchi she used to see on TV.

However, the taste should not be as weird as Korean spicy cabbage.

As a native of Sichuan Province, what I like to eat is spicy, and I really can't get used to the sweet taste.

But Uncle Qiu's pickled Chinese cabbage here has several flavors, the seasoning needed is not simple, it is not complicated, Liu Xiaping thought about it, so she went to the cabinet to find the seasoning, and then took a Chinese cabbage to try the taste first.

If it really works, maybe she can contact Fang Yuan, and it may not be necessary to send it to the south to sell it when the time comes.

After all, there is a big difference in the taste of people in the north and south, and Uncle Qiu's secret recipe contains several kinds, which are spicy, spicy, sweet and spicy, which should be suitable for people everywhere to eat, but now the first thing is to sell it locally in order to take into account other places.

Liu Xiaping was calculating the cost in her mind while doing it.

Cabbage is not expensive, you can buy a pound for a penny, a cabbage is about two pounds at most, and the one in her hand is almost one and a half pounds, according to the cost of three points.

And the seasonings are all available at home, and they don't need much, but they cost a little salt.

The cost of seasoning is more expensive than the cost of Chinese cabbage, almost four cents.

In addition, you have to add a special cooking wine.

This is also thanks to Liu Xiaping's usual likes to see the various spice production methods left by Uncle Qiu, there is also a five-spice powder in it, which is made of several spices, which is somewhat similar to the five-spice powder sold before, and there is even a twenty-three spice seasoning, which is too complicated to make, and she doesn't know many spices, so when she is idle, she only makes cooking wine and five-spice powder, which can be used at this time.

According to Uncle Qiu's method, Liu Xiaping pickled the cabbage and put it in a pot to wait for it to taste.

Cabbage is not a rare thing, and she likes the taste of pickling.

A whole pickled down, plus some pickled water, how to have a two catties, the cost of this pickled cabbage is at most a dime, if you want to sell less, you have to sell it for three cents.

After calculating the final selling price, Liu Xiaping began to frown again.

"It is estimated that no one wants to buy it for three cents, it is more expensive than shredded radish, but you can wait for the taste to come out and then take a look, if it is really delicious, then I will go to the city with Wang Juhua."

After settling down a little, Liu Xiaping didn't bother to think about it.

Just wait for Wang Juhua to come back with peace of mind.

This time, Wang Juhua came back earlier than before, and her face was smiling as soon as she entered the door.