Chapter 171: There are many ways to raise prices

Soon, they figured out the cost of the materials and began to discuss how to increase the price of each food.

"If this price rises by five cents, can you earn a little more, or will it rise by three cents?" Guo Jijie asked Wang Haoan uncertainly.

"What rises by three cents, it will be five cents, and those who come to the restaurant to eat, who will bring so many cents. ”

Wang Haoan pouted, do you think this is a vegetable market, it is really completely in accordance with cost accounting, since there is an opportunity to increase the price, it is naturally a little more, otherwise it will not rise month by month in the future?

"If the cost rises by more than five cents, let's increase it by one dollar, is it too much?"

"This is a shrimp dumpling, and it is not bad for anyone who eats this. Besides, now the prices of shrimp, meat, eggs, flour and so on have risen, and our cage has not risen by a dollar. ”

"You go and see, the price of the vegetable market is changing every day, the price of pork is rising every day, and the same is true for rice, can the price of our snacks increase every day?"

Every inflation is not something that can be ended in a short period of time, it will last for at least a year or two, and then it will stabilize under the regulation and control of the state.

Since the price of the snack bar is going to rise, then it will rise in place at one time, and the price will not continue to rise for at least one or two years, otherwise the price will increase every year, which will make many diners feel that the things in the snack bar are getting more and more expensive.

"Andy, then let's go up a little more, according to what you say, we have risen by five cents now, and in a few months, profits will still decline, and then it will be difficult to increase the price again, so we will watch the profits decrease?"

Wang Haoan glanced at the person: "Let me ask you, what is the measurement of the snacks we sell?"

"What do you mean?"

"Oh, for example, this shrimp dumpling, how much is we in a cage, but how many are in a cage, have you said it?

"There is also this beef ball soup, the size of the beef balls remains the same, but there is one less beef ball in it, does it reduce the cost?"

I can't even think of this, and I said that I opened a restaurant in Xiangjiang, which is a method known to street vendors.

In the previous life, this was widely used in the sales of many products, such as the story of enlarging the mouth of toothpaste by one millimeter, and the practice of shrinking the bottles of various daily chemical products.

Including some foods, this method is used to reduce costs in disguise. The same large box, the outside packaging is the same, but there are more gaps inside, it is said that it is used in aspects, in fact, it reduces the weight of the product and reduces the cost.

But those companies won't say that, they will say that the introduction of new packaging, if not to reduce costs, who wants to change the packaging that consumers are familiar with?

How difficult it is to make the packaging of a product impress all consumers, this is what many companies dream of, why should they change, not to reduce costs and obtain more profits.

Now that Huaxia has entered a period of inflation, this time will last for more than a year, or even two years, the wages of enterprise personnel have risen, and the cost of materials has risen.

If someone chooses not to increase the price at this time, it will definitely attract many consumers, but in fact, it is a loss to make money.

This is a good opportunity to expand the product market, which can defeat many peers, but the premise is that you have to hold on, once you can't hold on, then you will lose both, or even end up together.

"What about the package, how much will the price of the package increase?"

In fact, the snack bar sells the most set meals, and there are many fewer single items. In fact, they deliberately controlled the amount, a man who was ~~ years old, a bowl of rice noodles couldn't eat enough at all.

Now that the price of single items has increased, the price of the package is bound to rise. Originally, there was a discount for the package, but now if the price of a single product rises in proportion, the price of a package will rise by about two yuan, is this price too high?

Two yuan is naturally not much in Guo Jijie's eyes, but for people who only earn about 300 yuan a month, they have to spend two yuan more for each meal, how much more does it cost a month?

"The price of each package has increased by two yuan, don't think it's too high, we can add a little more things, such as adding a braised egg. ”

The cost of a braised egg is only one or two cents, but the retail price is five cents, and adding a braised egg to this package is like only a piece of five, and the variety of food has increased, and the nutrition is richer.

"Also, the production of lard buns, pineapple buns or something is more troublesome, we won't serve this kind of food for the time being, but milk tea can be served, you can add some new packages, this milk tea, two yuan a cup." ”

"In the mainland, will it be a bit expensive?" If it is in Xiangjiang, two yuan RMB is equivalent to three Hong Kong dollars, which is very cheap.

But this is the mainland, the income of the mainland is far from being comparable to that of Xiangjiang, a cup of milk tea sells for two yuan, can anyone be willing to buy it?

"Let me ask you, what does milk tea include?"

"Milk and tea. Guo Jijie looked at Wang Haoan suspiciously, and couldn't add some red beans, flour balls, ice cubes or something.

"Well said, is tea cheaper, is milk cheaper? We have also introduced automatic sealing machines, plastic cups, all of which cost money?"

"Isn't it for you to wait a while, aren't we buying milk tea powder to brew?" Guo Jijie's eyes widened, where did the milk come from?

"This milk tea powder is not cheap, a cup sells for two yuan, someone must buy it. It seems a bit expensive now, but in a year or two, we don't need to increase the price. ”

"With this milk tea, we can launch new packages, and we don't have to have soup powder or something like each package, it's enough to have milk tea, and not many people have drunk milk tea now. ”

"Many people will buy this milk tea because of curiosity, and they may be reluctant to buy it alone, but with a milk tea in the package, do you think they will want to choose this package?"

"This milk tea alone can greatly increase the profit of our package, and in the future, we can continue to launch various new products to increase profits. ”

Milk tea entered the Chinese market a few years ago, but it is mainly in the southeast coast and places such as the magic capital and the capital, at least in Bingcheng, Wang Haoan has never seen it.

When any fresh drink appears, the price is very expensive, such as malt milk essence, the cost is only how much, and the sale is not cheap.

There is also coffee that will become popular in China in the future, that is, a drink, the status is equivalent to Huaxia tea, and it is regarded as a high-end drink that can only be enjoyed by nobles.

There are so many ways to increase prices in disguise and increase profits, Wang Haoan doesn't believe that the expansion of Manchurian snacks will be affected!